Fit styl życia ZASADY

Przedstawiam Wam moje zasady zdrowego stylu życia! Podzieliłam je na kilka części. O każdym zagadnieniu będę pisać na blogu!

PS. To moja filozofia, ale każdy ma inne potrzeby żywieniowe. W razie pytań czy wątpliwości skonsultuj się z dietetykiem. Zajrzyj również do aktualnej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, na którą spoglądałam, pisząc moje zasady ;)

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA BY HEALTH MUST HAVE

ODŻYWIANIE

1. Pij co najmniej 2 l wody mineralnej lub źródlanej (polecam Cisowiankę lub Primaverę). Zwracaj uwagę na odpowiedni stosunek minerałów do siebie. Nie wystawiaj wody w plastikowych butelkach na słońce i nie wlewaj do niej napojów, jeśli już raz ją wykorzystałeś!
2. Jedz wiele warzyw, najlepiej z certyfikatem BIO lub EKO, czy od lokalnych, polskich sprzedawców. Przed spożyciem mocz je w sodzie oczyszczonej, aby oczyścić je z pestycydów. Staraj się spożywać warzywa sezonowe. Rzadziej wybieraj mrożonki. Codziennie delektuj się min. 4 porcjami warzyw.
3. Spożywaj owoce - jedz je w odpowiednim stosunku do warzyw, co oznacza, że jeśli w ciągu dnia zjadasz 4 porcje warzyw, zjedz również max 2 porcje owoców. Uważaj na dużą ilość owoców w diecie, gdyż oprócz cennych witamin i antyoksydantów zawierają one również duże ilości fruktozy, czyli zawartego w nich cukru, ale nie martw się - to nieprawda, że od owoców przytyjesz! Oczywiście obowiązują z nimi takie same zasady jak z warzywami - przed ich kosztowaniem moczymy owoce w sodzie, wybieramy najlepiej polskie owoce lub owoce BIO albo EKO i jemy owoce stosownie do sezonu, a mniej często kupujemy je w formie mrożonej.
4. Delektuj się pełnowartościowymi zbożami - odstaw pszenicę, żyto, jęczmień. Spożywaj naturalne, bezglutenowe zboża, ewentualnie też orkisz z certyfikowanych upraw. Nie kupuj gotowych produktów mącznych i wypieków, tylko rób je samodzielnie w domu. Staraj się, aby jeść optymalną ilość zbóż, ale nie przesadzaj (pełnowartościowa bułka, owsianka + fit ciasto dziennie w zupełności starczy ;-))
5. Jedz kasze - jaglaną, gryczaną, orkiszową... Pamiętaj również o ryżu i komosie ryżowej (quinoa). Gotuj, zapiekaj, miksuj, zalewaj - co Ci tylko przyjdzie do głowy! Odpowiednia ilość tych produktów w diecie - jedz nie za mało, ale też nie za dużo ;-), czyli pewnie równowartość 1,5 - 2 miseczek.
6. Spożywaj strączki, ale z umiarem (np. kilka razy w tygodniu), gdyż zawierają one prozapalne lektyny. Naucz się je odpowiednio przyrządzać - mocz przed spożyciem i długo gotuj. Oczywiście nauczę Cię tego w jednym z wpisów, które po pewnym czasie się pojawią! A co do wyboru - zarówno każda fasola, bób jak i soja są całkiem OK. Tylko uwaga - z dobrego źródła!
7. Zamiast krowiego mleka wybieraj domowe roślinne. Gotuj z nim kasze, dodawaj do łakoci i pysznego obiadu!
8. Próbuj zdrowych, dobrych ryb z odpowiednich źródeł. Przyrządzaj je w dowolny sposób, ale staraj się nie smażyć. Sięgaj po ryby nie zanieczyszczone, jedz ryby morskie lub atlantyckie. Jedz je co najmniej 2 razy w tygodniu.
9. Jedz ekologiczne mięso (tudzież mięso z dobrego źródła). Postaw na dobry drób i wołowinę. Nie musisz jeść specjalnie lekkich mięs, ale nie przesadzaj też z tłuszczem! Wybieraj gotowanie, gotowanie na parze lub pieczenie jako formę przyrządzania. Smakuj mięso max 4 razy w tygodniu po średniej wielkości porcjach.
10. Postaw na zdrowe tłuszcze - świetne jest np. awokado albo poczciwe orzechy! Do smażenia wybieraj masło klarowane lub olej ryżowy. Sięgaj wyłącznie po zdrowe oleje nierafinowane - kokosowy, z ostropestu, lniany... Doprawiaj nimi sałatki, mięso, dorzuć kokosowego do owsianki, a podkręcą one wchłanianie witamin! Fast-foodom wstęp wzbroniony, ale tylko tym kupnym, bo w domu możesz wyczarować jeszcze lepsze!
11. Dodaj do swojej diety superfoods - np. nasiona chia, chlorella, spirulina, maca czy jagody goji. Warto, bo dodasz do jadłospisu nowe smaki i wzbogacisz oraz urozmaicisz codzienną dietę.
12. Wyklucz cukier i zastąp go cukrem kokosowym, ksylitolem, erytrytolem, ale przede wszystkim owocami - bananem czy gruszką, suszonymi morelami albo daktylami... Piecz domowe ciasta i ciasteczka, przygotowuj fit słodycze!
13. Uwzględniaj w diecie Twoje alergie. Nawet w wypadku uczulenia na jarmuż nie wpychaj go w siebie, uparcie twierdząc, iż jest zdrowy - dla Ciebie stanowczo nie!
14. Suplementuj witaminę C i D, możesz również magnez. Jedz probiotyki i synbiotyki dla ubogacenia flory jelitowej.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

1. Ruszaj się codziennie przynajmniej godzinę.
2. Ćwicz jak najczęściej na świeżym powietrzu.
3. Wybieraj różne aktywności, przeplataj to, co lubisz - raz pływaj, innego dnia biegaj, a kolejnego tańcz zumbę.
4. Nie przesadzaj z ilością treningów, wystarczą 4 na tydzień.
5. Najlepiej ćwicz pod okiem doświadczonego trenera personalnego.
6. Przełam się - umów się na spacer z koleżanką, poćwicz na siłowni z córką...
7. Każde ćwiczenie wykonuj precyzyjnie i dokładnie. Lepiej zrobić kilka precyzyjnych powtórzeń, niż dwadzieścia byle jakich ćwiczeń.

ZDROWIE I URODA

1. Wykonuj badania profilaktyczne przynajmniej raz na rok - uwzględniaj morfologię (badanie krwi), wizyty u lekarza oraz u stomatologa,jak i badania specjalistyczne. Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów!
2. Dbaj o higienę osobistą - używaj dezodorantu, noś czyste, schludne ubrania.
3. Regularnie myj całe ciało, oczywiście nie pomijaj twarzy!
4. Szczotkuj zęby 2 razy dziennie odpowiednią pastą. Używaj też dobrego płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej.

I tak na koniec - super, że dotrwałeś - dzięki.
A teraz mam dla Ciebie wyzwanie.
Zacznij. Przecież kiedyś trzeba zacząć. Nie odkładaj tego na jutro, bo jutro nigdy nie nadejdzie.
A może już zacząłeś? To się trzymaj.
Zjadłeś ''zakazane'' ciasteczko albo kostkę czekolady? Tragedia - mówisz - i zatapiasz się w smutku ze słodyczami?
Ale po co? Po co cały wysiłek, który włożyłeś w prowadzenie zdrowego stylu życia?
Odłóż te troski... Nie poddawaj się. Pokaż, że umiesz.
I uwierz w siebie, a Twoje ciało Ci za to podziękuje :)!



Komentarze

Popularne posty